NÉGYZETMÉTERE MINDÖSSZE 5 DOLLÁR
A szükség a találmányok ihletője, és jó ideje Paraguayban sokan hivatkoznak erre, mivel ott megközelítőleg 300.000 embernek nincs megfelelő lakása. Mivel már túl sok fát kivágtak és fa túl drága lett, egy ottani aktivitsa felismerni vélte a megoldást, és előállt a fa használata nélkül újrahasznosítható anyagból készült házak ötletével.
Elsa Zaldívar ipari mérnök rájött arra, hogy az ott őshonos kígyóuborka formájú luffatök, amelyet szivacsként fürdőszobai tisztálkodásra használnak, valamint a kukoricatörzs alkalmas arra, hogy ezekből műanyag hozzáadásával olyan könnyűsúlyú paneleket készítsenek, amelyekből házakat és bútorokat lehet gyártani. Így olyan gépet tervezett, amely ezeket a nyersanyagokat műanyaggal kombinálva hihetlenül erős, rugalmas, könnyű, jól szigetelő paneleket tud gyártani több színben. Ezeket a kompozit paneleket nemcsak könnyebb kezelni mint a téglát vagy épületfát, hanem ezek újrafeldolgozhatóak is. Gépe fél méter széles 120 méter hosszú paneleket gyárt egy óra alatt. Az előállítási költség csak 5 dollár négyzetméterenként, melynek köszönhetően a panelek versenyképesek az építőanyag világpiacon.
A Rolex óracég felismerte az ebbren rejlő lehetőségeket, és szponzorként létrehozott egy nemzetközi promóciós központot, ahol videókon és mintaházakon látható az ebben rejlő lehetőség, és megadják a közvetlen megrendelési címet, így a Rolex mint szponzor közreműködésével elkerülhető, hogy multinacionális közvetítő kereskedők halásszák le a világkereskedelemben rejlő extraprofit lehetőséget, és a termék megfizethetetlenül drága legyen.
Erdélyben, Székelyföldön és Magyarországon a luffatök nem őshonos, de az utóbbi időben olyan sokan fogtak bele a termesztésébe hobbiból, hogy már magyar internetes klubot is létrehoztak erre a témára. Egyre nagyobb mennyiségben kapható tehát az ólcsó alapanyag. Ennek alapján érdemes tovább gondolni az itthon fellelhető, újrahasznosítható mezőgazdasági termékek, anyagok építőelemekké való átalakításának, és olcsó, de jó minőségű épületek, ( ólak, kisállatházak, kertészkunyhók stb. megépítésének lehetőségét(Gecsei & Főcze)
Webszájt: www.rolexawards.com/…/the-laur…/elsazaldivar-the-project.jsp
Kapcsolat: baseecta@baseecta.org.py
2016. november 19., szombat
Házépítés kukoricatörzsből és lufatökből
Labels:
építőanyag,
házépítés,
kertészkunyhók,
kukoricatörzs,
lufatőkből,
ólak,
panelek,
Rolex
Dr. Főcze Gyula Ph.D, okleveles közgazdász, oktatási szakértő, 1956 július 13-án született Erdélyben, Gyimesközéplokon. Anyai nagyapja a magyarországi Törökszentmiklós szülöttje, tanítónő édesanyja csíkjenőfalvi, édesapja pedig hidegségi származású, csíkmadarasi születésű nyugdíjas kereskedő.
Folytatás "A szerzőről" című bejegyzésben.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése